ACADEMICA – Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych

Gminnej Biblioteki Publicznej w Pływaczewie dołączyła do bibliotek należących do systemu ACADEMIKA – który posiada dostęp do korzystania z zasobów cyfrowych udostępnianych przez Bibliotekę Narodową.
Dzięki projektowi ACADEMICA czytelnik zyskuje bezpłatny dostęp do ponad 2 700 000 publikacji, w tym artykułów, monografii, całych numerów czasopism, współczesnego piśmiennictwa naukowego ze wszystkich dziedzin, a także najnowszych wydań podręczników akademickich, tekstów źródłowych i literatury pięknej.

Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych ACADEMIKA została uruchomiona w październiku 2014 roku. To wynik realizacji projektu Biblioteki Narodowej we współpracy z Fundacją na Rzecz Nauki Polskiej oraz Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. Celem projektu realizowanego w latach 2010-2014 było wprowadzenie nowej jakości w systemie wypożyczeń międzybibliotecznych poprzez zastąpienie ich tradycyjnej formy polegającej na przesyłaniu pocztą egzemplarzy papierowych wypożyczalnią publikacji w postaci cyfrowej. Projekt finansowany był przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.